Menu

Facebook Deals Geliyor. Peki Ya Neleri Değiştirecek?

Facebook Places Facebook’un son dönemlerde kullanıcılarına sunduğu konum bazlı hizmeti. Facebook Places ile Foursquare’deki gibi gittiğiniz mekanda yer bildirimi yapabiliyorsunuz ve ayrıca arkadaşlarınızın da orada olduğunu kendi profilinizde ve arkadaşlarınızın profilinde gösterebiliyorsunuz. Bu hizmetle beraber Türkiye’de en fazla yer bildirimi yapılan mekanların da istatistiği de oluşmaya başladı.

Benzer bir  kurguyu uzun zamandır Foursquare’de görüyor ve kullanıyorduk. Amerika’da kullanılan ve tam tarihi belli olmasa da yakın zamanda Türkiye’ye de gelmesi beklenen Facebook Deals ile markalar kendi kampanyalarını basitçe Facebook’da içerik günceller gibi açabilecekler.

Markalara sağlayacağı faydalar ve Facebook kullanımında değiştirecekleri hakkında öngörülerim şu şekilde:

1- Facebook mobil hiç olmadığı kadar yaygınlaşacak. Facebook Deals ile yakınındaki fırsatları takip etmek kişilere oldukça avantaj sağlayacak, Türkiye’nin yoğun genç nüfusu ve 0.facebook.com hizmetini her 3 operatörün de ücretsiz sunması temel Facebook mobil kullanımına ilgiyi artırdığını düşündüğümüzde Deals ile Facebook uygulaması olan akıllı telefonlara geçiş sürecinin hızlanacağını söyleyebiliriz.

2- Facebook Deals’larının açılması işletmeler için ücretsiz olup istediği mağazanın,  yakınında bulunanlara  yönelik kampanya yapılabileceğinden mağazaları, restaurant zincirleri olan markaların Facebook Deals üzerinde kampanyaları oldukça hızlı şekillenecek.

3- Son 3 ayda mağazama, otelime, restaurant’ıma check-in olanların %55’i erkek, %45’i kadın. %60’ı üniversite mezunu, %40’ı lise mezunu gibi istatistikler konuşulmaya başlanacak ve kampanyalar kurgulanırken bunlar da hesaplanacak.

4- Ulusal işletmeler ülke çapında kampanya yapmaktan ziyade pazarlama stratejisine göre belli mağazalarına özel Facebook Deals sunabilecek.

5- Deals’dan yararlanan kişinin Facebook arkadaşları da bu Deals’ı görebileceği için markalar ağızdan ağıza yayılma şansı da yakalayacak.

Markaların Facebook Deals açarken kullanabileceği farklı tipler olacak. Bunların neler olduğunu da bir sonraki yazımızda okuyabileceksiniz.

Eren Caner

1 Comment

Leave A Comment

Your email address will not be published.