Menu

Girisimciler için 5 fırsat alanı.

Yeni girişimler ve iş modellerini takip etmek hobilerim arasında. İtiraf edeyim, kendimi bazen, o girişimcinin sunum yaptığı yatırımcı gibi hissedip, girişimlerin potansiyel faydasını, kullanım alanlarını ve fırsatlarını sorgularken buluyorum ve bunu yaparken çok eğleniyorum (öğreniyorum). Arda’nın yazdığı makale sonrası, ben de aklımdaki fırsat alanlarını toparlamak istedim.

Başlamadan, iş fikirleri konusunda üç düşüncemi belirteyim. Bu konuları düşünmeden iş fikrini seçmemelisiniz. İlki, iş fikrinin, girişimcinin kaynağı ve karakteri ile uyumlu olması çok önemli. İş fikrinin potansiyeli, farklı girişimciler için tamamen farklı olabiliyor. İş fikirlerini sorgularken, o işi başarıya ulaştıracak doğru iklime sahip olup olmadığınızı sorgulayın. Bu işi neden siz yapasınız ki? Nasıl siz herkesten daha iyi yapabilecek kaynağa sahip olabilirsiniz? Diğer bir nokta, dijital iş fikirleri tamamen teknolojiye dayanmıyor. Güzel bir websitesi yapmanız ve onu yayına almanız onu başarıya taşımıyor. Dijital iş modelleri artık büyük oranda satış, pazarlama ve opearasyon işi barındırıyor. Son olarak da, işe finansal model giriyor.  İş modellerini hayata geçirmek için finansal hesaplar genellikle “yatırım” kaleminden başlıyor ve o noktada tıkanıyor. Oysa ki, bir iş modelinin güçlü olduğunu gösteren en önemli gösterge, müşteri başına ne kadar değer yaratıldığı. Eğer, iş modeli, yüksek müşteri başına değer vaadediyorsa ve bunun bir adım ötesine geçip, bu vaade ulaşmak için ipuçları sağlanmışsa, mevcut nakit sıkıntısından bağımsız olarak para çekme ihtimali çok yüksektir.

Gördüğüm fırsat alanlarına gelince,

İçerik: Kurumsal iş modelleri bakış açısına sahip birisi olarak içerik konusunu fırsat olarak yazacağım aslında hiç aklıma gelmezdi. Ama, içerik sitelerini yenilemek ve bu alanda yenilik yapmak için en doğru zaman. Sinema sitelerini, müzik sitelerini, haber sitelerini ve mekan sitelerini düşünün. Tüm bu alanlar, yakın zamanda, kendi yeni modellerini ortaya çıkaracak. Müzik alanını ele alalım. Şimdiye kadar müzik siteleri, sanatçı hakkında içeriklerin olduğu ve insanların yorum yazdığı içerik kütüphaneleri gibiydiler. Ancak, network çağında, içeriğin ve güncel konuların %99’u sosyal ağlarda üretiliyor. Yani, sanatçı ile ilgili asıl gündem sosyal ağlarda şekilleniyor. Sosyal ağlardaki içerikleri, toplulukları, yapılandırılmış şekilde biraraya getiren içerik siteleri bu alanda yenilik yapacaktır. Örnek isteyen, about.me’ye baksın, sonra bunun müzik versiyonu, sinema versiyonu vb. olsa ve bir de  XXX olsa gibi sorular sorsun.

Optimizasyon: Matematik mühendisi veya istatistikçi bir arkadaşınız var mı? Yoksa bence en kısa zamanda tanışmalısınız ve sektörünüzle ilgili beyin fırtınasına başlamalısınız. Insanların dikkati, parası ve zamanı çok kısıtlı kaynaklarıdır. Bu kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlayacak matematiksel modeller geliştirmek her iş alanı için fırsat barındırıyor. Mesela, hiç düşündünüz mü, bir şirket için yapabileceğiniz en büyük iyilik, o şirketin doğru fiyatı bulmasına yardım etmektir. Bu tip konularla ilgili bir çözüm geliştirebilir misiniz? Bireysel pazara dönersek, ev almak veya satmak isteyen kişilerin birincil kaygısı “fiyat doğru mu?” sorusudur. Eviminfiyati.com, ev değerini etkileyen faktörleri, güncel varsayımlara göre hesaplayarak insanları yönlendiriyor. Bu alanda niş bir listeleme sitesi geliştirip pazarda gizli şampiyon olarak yoluna devam ediyor. Benzer daha onlarca örnek var. Hayalinizdeki iş alanını düşünün ve bu işi “bilimsel” olarak yapabilsek hangi hesaplama araçlarını ortaya koyabilirdik diye düşünün. İlham vermesi için ben bir soru ortaya koyayım. Hangi tip şirketler, hangi indirim oranlarıyla grup alışveriş sitelerinde yer alırlarsa en karlı olurlar?

Outsourcing: Endüstri çağında, işin merkezinde kurumlar vardı ve odak noktamız kurumların performansını yükseltmeye yönelikti. Sosyal ağ dünyasının merkezindeyse bireyler var. Sosyal ağ dünyasının mesajı da  (McLuhan’ın “mesaj, iletişim kanalının kendisidir” sözünü hatırlatarak) bireyin performansını yükseltmek olmalıdır. Yeni yeni, bu kırılım noktasını aşıyoruz. Böylece, endüstri çağında kurumlar için geliştirdiğimiz kavramları, bireyler için tekrar yorumlamak da büyük fırsat alanları doğuyor. Örneğin, şimdiye kadar, insanların küçük işleri başka insanlara devredebileceği çok başarılı bir model çıkamadı, ama bundan sonra çıkacak. Ya da, insanların, bireysel performanslarını ölçebilmesi, nüfusun geneline yayılamadı, ama bundan sonra yayılacak. Zaarly, taskrabbit, Quantified Self gibi modelleri yakından incelemelisiniz.

Yetenek: Insanlar artık enformasyona daha kolay ulaşıyor. Enformasyon sahibi olmak bir avantaj değil. Çarpım tablosunu ezbere bilmek (abartı örnek) yerine, ihtiyacın olduğunda hızlı şekilde çarpım sonucunu nerede bulunabileceği bilgisi, insanlara aynı faydayı sağlıyor. Artık farkı, enformasyon değil, yetenekler sağlıyor. Yetenek sahibi olmak insanlara seçenek bolluğu veriyor, seçenek bolluğunun günümüzdeki tanımıysa zenginlik. Bu tarz bir yeteneği sahiplenen, onu ulaşılabilir ve öğrenilebilir kılanlar için fırsatlar büyük. Lifehacker, techshop.ws, Makemagazine, Skillshare gibi siteleri inceleyip “yetenek pazarı” hakkında ilham alabilirsiniz.

Komşuluk. Cocacola pazarlama takımının, mobil cihazlara yönelik, çok güzel bir benzetmesi var. Diyorlar ki, “mobil cihazlar, artık insanın altıncı duyusu gibi”. Mobil cihazlarla, insanın çok yakın çevresiyle etkileşime girmesi, tanıması ve akıllı yönlendirmeler alması (serendipity) mobil cihazlar insanın altıncı duyusu haline getiriyor. Color (evet, bugün ki haberler patlak olduğunu söylüyor ama), Zaarly, Neighbourgoods.net, grubwithus gibi insanları yakın çevrelerine bağlayan araçların yükseliş zamanı yaklaşıyor.

Başta söylediğim gibi, en büyük fırsat, girişimcinin karakterine ve kaynağına en iyi uyandır. Ve fırsatlar o kadar fazla ki… Aramaya ve iyileştirmeye devam.

Bu alanlardaki girişimcilerle, ben de tanışmak isterim.  Özel soruları varsa mail ile bana ulaşabilirler.

2 Comments

 • özer

  ustat bana bir olta lazım balık tutmayı aç kalınca illakı öğrenirim bilgilerin için çok teşşeürler şirketimiz açık hava reklam işi yapıyor mobil platforda yer almayı istiyorum yol oraya doğru gitti söyleniyor bir yiğit arıyorum az da olasa kılavuzluk yapsa saygılar

  Haziran 27, 2011 - 7:18 pm
 • Murat Demir

  Özgür Bey Merhaba,

  Optimizasyon konusu gerçekten çok önemli, bizde bu alanda bir çalışma yapıyoruz ve insanların zamanlarını en optimum şekilde kullanmalarını sağlama adına onlardan bilgi toplayan sonra da o bilgiler eşliğinde raporlar hazırlayıp daha da önemlisi onlara neyi ne zaman ne kadar süre içinde yaparlarsa kendilerinden en fazla verimi alabilecekleri söylüyoruz. Hedef kitlemiz öğrenciler ve onları analiz ettiğimiz alan ise sınavlara hazırlık. Ülkemizde bir insan için belkide zamanı verimli kullanmanın en önemli olduğu an diyebiliriz sınav maratonu için.

  “Hayalinizdeki iş alanını düşünün ve bu işi “bilimsel” olarak yapabilsek hangi hesaplama araçlarını ortaya koyabilirdik diye düşünün” cümleniz bizim aynen 2 yıl önce bu sistemi baştan tasarlarken kendimize sorduğumuz soruydu. Geçen süre içinde cevaba oldukça yaklaştık gibi 🙂

  Siz daha çok eTicaret alanında optimizasyona değinmişsiniz ama insanların üniversiteye girmek için binlerce TL harcadığı bir alanda da kaynakları doğru kullanmak çok fazla avantaj($) sağlayabiliyor 😉

  Haziran 27, 2011 - 10:56 pm

Leave A Comment

Your email address will not be published.