Menu

12.06.2011 = Tivibu Seçim Online

12.06.2011 tarihini seçimin yanı sıra bir de Türkiye’deki internet yayıncılığı için bir dönüm noktası olarak işaretleyelim.

Bir internet yayın projesi düşünün ki 40’ı aşkın sitede, YouTube’da, Facebook’da ve mobilde canlı olarak yayınlansın ve 760,000 kişi tarafından izlensin; sosyal medya  ilk defa bir yayın programında entegrasyon değil, programı oluşturan parçalardan biri olsun. Kulağa pek de uzak gelmesin, bu büyük başarıyı elde eden proje  Cüneyt Özdemir’in moderatörlüğünü gerçekleştirdiği ve 36 konuğun katıldığı “Tivibu Seçim Online

Baştan sonra bu projenin içerisinde dahil olan bir kişi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, başarılı bir internet projesi için gerekli tüm şartlar ve en iyi ekipler sağlanmıştı.

Promoqube olarak bizim bu projedeki amacımız geçtiğimiz senelerde gerçekleştirilen seçim programlarını iyi inceleyerek “Seçim Programı 2.0’ı nasıl icat edebiliriz?” sorusunun cevabını bulmak ve Tivibu Seçim Online’a dahil etmekti. Tabii bir de benim tarafımda Tivibu Seçim Online programına Sosyal Medya editörü olarak katılarak sosyal medyadaki gelişmeleri aktaracak olmanın tatlı bir heyecan vardı.

Online Medya takibi programımız Sense aracılığı ile 12.06.2011 tarihi için tüm partileri ve liderlerini aradık. Programda; “Hangi parti hakkında ne kadar konuşuluyor?”, “Hangi mecrada konuşuluyor?”, “Hangi bölgelerde konuşuluyor?” gibi merak edilen soruları cevapladık. Sense aracılığı ile seçim sonuçları daha belli olmadan kimin meclise en çok milletvekilini çıkarabileceğini gördük.  Çünkü sosyal medya kullanıcıları oy verdikleri partiye paralel internette de konuşarak düşüncelerini paylaşıyordu.

Geleneksel programlarda kullanılan “şuraya mesaj at, sorunu programda cevaplayalım,” gibi kurguları sosyalleştirerek Facebook’da ve Twitter’da soru soranlardan dikkat çekenleri programda paylaştık. Toplamda programa 1.175 soru ve yorum geldi.

Yine geleneksel anket yayımlarının dışına çıkarak Tivibu Seçim Online projesinin sahibi TTNET ve Tivibu markalarının Facebook sayfalarında Facebook kullanıcılarının cevaplayabileceği  bir anket kullandık. Ankete verilen cevaplar anlık olarak canlı yayında paylaşıldı. Anket sorularına 6.405 kişi katıldı ve seçim gündeminin nabzına yön verdiler.

Programdan sonra birçok teşekkür ve soru maili aldık.  En çok sorulan sorulardan biri; “Bir internet yayını fikrimiz var, bunu Tivibu’da nasıl sağlarız?” oldu.

Bunun cevabını TTNET’in CEO’su Tahsin Yılmaz’ın 6 Haziran’da Twitter üzerinden verdiğini hatırlatır(ekran görüntüsü aşağıda), projede emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Tivibu Seçim Online’ı 30’ar dakikalar bölünmüş halini Youtube Tivibu kanalından izleyebilirsiniz.

 

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.