Menu

Google Android, Mobilde Pazar Lideri Oldu

comScore, 3 ayda bir sunduğu, Amerika’daki mobil pazarın durumunu ele alan raporunun sonuncusunu Nisan ayının başında yayınladı. Raporda, başta Android işletim sistemiyle alakalı olmak üzere oldukça ilginç veriler bulunuyor.

comScore’un raporunda, Aralık 2010’da yayınlanan bir önceki rapordaki Kasım 2010 verileriyle karşılaştırmalar yapılıyor. Buna göre, Samsung ve Apple’ın pazar paylarında ufak bir artış görülmekte. Blackberry üreticisi RIM ve Motorola’nın pazar paylarındaki düşüş dikkat çekerken, Samsung’un pazar liderliğini korumaya devam ettiği de gözlemlenebiliyor. LG ise, Samsung’ın ardından Pazar payındaki ikinciliğini sürdürmekte.

Rapordaki en ilginç veri ise işletim sistemlerinin pazar paylarına ait. Google Android işletim sisteminin 7 puanlık bir artışla %33’lük pazar payına ulaştığı raporda belirtilen veriler arasında, böylece Android, pazar liderliğini RIM’ın elinden alıyor. Pazarda ikinci sırada bulunan RIM işletim sistemi ise Kasım 2010’a kıyasla 4.6 puanlık bir düşüş yaşadı.

Kullanıcı alışkanlıklarına bakıldığında ise akıllı telefon kullanıcılarının halen ezici bir üstünlükle telefonlarını mesaj göndermek amacıyla kullandığı görülüyor. Bu alışkanlığı ise tarayıcı kullanımı ve uygulamalardan yararlanma takip etmekte. Listenin son sırasında ise akıllı telefonlar üzerinden müzik dinleme alışkanlığı bulunuyor.

Yiğit Arda

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.