Menu

En Efektif Facebook Reklamları İçin 3 Püf Nokta

Geleneksel bir laftır, reklamın iyisi kötüsü olmaz. Bu söylemle bugüne kadar ne reklamlar gördük.

Öyle ki bu söylem dijital medyacıların asla arkalarına sığınamayacağı bir şey. Yaptığımız iş ölçülebilir ve hesap verebilir bir iştir. Geleneksel medyada yayınlanan reklamı kaç kişinin gördüğünü kaç kişinin ilgilendiğini ve geri dönüş yaptığını  görmek ölçmek çok zordur ama dijitalde iyi reklam kötü reklam birbirinden kolayca  ayrılır.

İşte Facebook’da en iyi reklamları yapmanın püf noktaları:

1- Hedef Kitleni Tanı:

Burada hedef kitlenizi detaylı bir şekilde bilmek çok önemlidir. Yapacağınız reklamın hedef kitlesini belirledikten sonra reklamlarınızın segmentini cinsiyet, yaş, okul, medeni hal, beğendiği sayfalar bazında ayırabilirsiniz. Reklamları en ince detayına kadar segmente etmek hem işinizi kolaylaştırır hem de daha sağlıklı yol almanıza yardımcı olur.  Örneğin; hedef kitlenizdeki kişi çalışan 30- 35 yaşlarında bir erkek olsun, bu kişi nerelere gider, ne giyer, ne okur? Bütün bunların cevabını bilmek gerekir .

2- Görselin Gücü

Hedef kitlenizi belirlediniz, reklamı kimlere göstereceğinizi buldunuz ama bitmedi. Unutmayın ki;  aynı hedef kitleyi ve aynı ilgi alanlarını hedefleyen birçok reklamveren size rakiptir, peki siz onların arasında nasıl dikkat çekeceksiniz? Burada dikkat edilmesi gereken çok püf nokta var. Facebook mavisinden kaçınmak, mümkün olduğunca renkli görseller kullanmak ilk yapılması gereken şey olacaktır.

3Mesajın Önemi

Dikkat çekici bir görseli ilgi çekici bir metinle süslememiz gerekir. Mutlaka reklam metninin kullanıcı için bir ana satış yararı olmalı. Call-to-action dediğimiz metinlerin kullanılması  çok kritik. Ayrıca 135 karakterde hedef kitlenizi harekete geçirici metinler yazmak için tüm yaratıcılığınızı kullanmalısınız.

Bu püf noktaları oluşturduğunuz taktirde, reklamın iyisini siz, kötüsünü başkaları yapmış olur.

Ebru Sağım

1 Comment

  • Eralp Orhan

    Yazı için teşekkürler, beğendim fakat ‘beğen’emedim.

    Nisan 20, 2011 - 3:08 pm

Leave A Comment

Your email address will not be published.