Menu

Facebook, Satın Alma Kararlarını Nasıl Etkiliyor?

Yurtdışı kaynaklı dijital ajans CreativeFeed’in geçtiğimiz hafta yayınladığı infographic, Facebook’un insanların satın alma kararlarını nasıl etkilediğini inceliyor ve Facebook üzerinden yapılan satın almalar hakkında bilgiler sunuyor.

Bahsi geçen infographic’e göre, dünyada 600 milyon kullanıcısı olan Facebook’a, kullanıcılarının %50’si her gün giriş yapmakta. 600 milyon kullanıcının dörtte birinin satın alma kararlarını da markaların Facebook sayfaları etkiliyor. Yani yaklaşık 150 milyon kişinin bir markayı satın alma kararlarında o markanın Facebook sayfası rol oynamakta.

Infographic’te belirtilen verilere göre markanın Facebook hayranlarının %41’inin hayranı oldukları markayı arkadaşlarına tavsiye etme ihtimallerinin daha yüksek olduğu görülüyor. Aynı şekilde, sayfa hayranlarının %28’inin hayranı oldukları markayı kullanmaya devam ettikleri belirtilmekte.

Markaların Facebook sayfalarına hayran olan kullanıcıların marka için değerlerinin ise 136.38 dolar olduğu ifade ediliyorken, Facebook sayfasına hayran olan bir kullanıcının, hayran olmayan bir kullanıcıya kıyasla 71.84 dolar daha fazla harcama yaptığı da öne sürülen veriler arasında.

Son olarak, dünyadaki en büyük 100 perakendecinin 87’sinin Facebook sayfası olduğu ve bu sayfaların toplam hayran sayısının 36 milyonu geçtiği belirtilmekte.

Yiğit Arda

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.