Menu

Dijitalde Kadınların Rolü Büyük

Interactive Advertising Bureau‘nun yeni yayınladığı Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması’nda Türkiye’deki internet kullanıcısı kadınların demografik özellikleri ve yaşam tarzları detaylıca ele alınıyor. Bir infographicle özeti yayınlanan raporda oldukça değerli verilerle karşılaşmak mümkün.

Araştırmaya göre Türkiye’de toplam 10.356.337 kadın internet kullanıyor. En çok kadın internet kullanıcısına sahip şehir 3.412.630 kullanıcı ile İstanbul. Kadın internet kullanıcılarının %81’inin 35 yaş altında olması ise dikkat çekici.

Çalışma durumuna bakıldığında ise kadın internet kullanıcılarının %32’sinin çalışıyor olduğu, %43’ünün ise öğrenci olduğu görülüyor. Çalışmayan kesim, kullanıcıların %24’ünü oluşturmakta. SES Grubu açısından bakıldığında da %63’ünün C grubuna ait olduğu belirtilmekte. Kadınların %29’unun mesleği işçi olarak belirtilmekteyken, %26’sının özel sektörde çalıştığının, %16’sının orta seviye yöneticilik yaptığının ve %14’ünün devlet memuru olduğunun altı çiziliyor.

Kullanım alışkanlıkları incelendiğinde, tüm kadın internet kullanıcılarının %38’inin internet üzerinden gazete ve haber okuduğu, %29’unun ise internet üzerinden dizi veya film izlediği görülüyor. Sosyal medya kullanımında ise bu oran %72’ye, yani 7.429.117 kadına çıkmakta. Sosyal medyanın kullanım amacı incelendiğinde ise, kadınların %65’inin bu platformları arkadaşlarıyla haberleşmek amacıyla kullandığını görebiliyoruz.

Yiğit Arda

YOU MIGHT ALSO LIKE

1 Comment

Leave A Comment

Your email address will not be published.