Menu

Yeni Facebook Sayfalarındaki En Önemli Değişiklikler

Facebook, uzun zamandır değiştirmeyi planladığı Facebook sayfalarındaki yeni özelliklerini duyurdu. Çok şaşırmadık tabii ki, çünkü yanlışlıkla güncelleme yapan bir Facebook çalışanı sayesinde 16 Aralık 2010 gecesi saat 11 gibi bilgisayarlarının başında olanlar bu yeni tasarımın bir kısmını önizleme şansı bulmuşlardı 🙂 O gün, bu ana denk gelemeyenler Mashable’dan okuyabilirler.

10 Mart’tan itibaren herkesin geçmesinin zorunlu olduğu bu yeni tasarıma isteyenler hemen geçebiliyor.

Peki nedir bu değişiklikler? Benim önemli gördüğüm Facebook sayfa değişiklikleri şunlar:

Sayfaya yeni görsel eklediğimizde aşağıdaki gibi göreceğiz.

Bu özellik, ilk olarak profillerde duyurulduğunda bolca uygulamaya şahit olmuştuk. Şimdi de bu bölümdeki  5 görseli en yaratıcı şekilde kullanma savaşları göreceğiz gibi gözüküyor.

Sekmeler (Tab) sol tarafa geçiyor ve liste halini alıyor. Bu arada 200*600 boyutlarında olan Profil Resmi 180*540 boyutuna iniyor.

Yönetici görünümünde de çok değişiklik var. Burada da bence en önemlileri marka adına diğer sayfalarda yorum yapabilme özelliğinin eklenmiş olması.  Ayrıca tek tıklama ile yöneticisi olduğumuz sayfa ve profilimiz arasında geçiş imkanı tanıması. Bu herkes için çok büyük kolaylık olacak.

Bunların dışında, özellikle yöneticilere sağlanan Moderasyon Kara Listesi ve Küfür Kara Listesi (istemediğimiz kelimeleri yasaklama) ve sayfamızı yeni beğenen kişileri ve yeni yapılan yorumların “notification” olarak gelmesi diğer büyük kolaylıklar.

Facebook’un bu yeni tasarımının çok işlevsel olduğu ortada. İlk başta tepkiler olacaktır tabii ki ama herkesin hızlıca adapte olacağını ve eski tasarımı kısa bir süre sonra kimsenin hatırlamayacağını düşünüyorum. Şimdiden hayırlı olsun 🙂

Hasan Başusta

1 Comment

Leave A Comment

Your email address will not be published.