Menu

Ajansta Çalışmak İsteyen Yeni Mezunlar İçin 7 İpucu

Formspring’de bir soru aldım. Soru, dijital ajans dünyasında çalışmak isteyen yeni mezunlara tavsiyelerim hakkında. Bu konu biraz sıcak bir konu, çünkü sektörde kiminle konuşsam, selamlaşma sonrası birbirimize dert yandığımız ilk şey, yetenekli insan bulmanın zorluğu hakkında. Diğer taraftan da potansiyelini değerlendiremeyen, üniversiteden kafası karışık olarak mezun olan çok genç görüyorum. Birçok iş görüşmesi de yapıyorum. Gördüğüm, gençlerin gerçekten çok istekli ve iyi niyetli olmalarına rağmen, donanımsız olarak iş dünyasına atılmak zorunda kalmaları. Arz ve talep arasında bir beklenti açığı var ama bu açığı kapatmak o kadar da zor değil.

Ajanslar özelinde (en azından Promoqube’de çalışmak isteyen yıldızlar) için bu açığı kapatmak için tavsiyelerim şöyle. Bu maddeleri yapan herkesi Promoqube’e de başvurmaya davet ediyorum, çünkü (bu maddeleri tamamlamış) size ihtiyacımız var.

1. Ajansta en çok yapılan şey sunum hazırlamak ve teklif hazırlamaktır. Sunum hazırlama beceriniz en üst düzeyde olsun. Sunum programlarını (powerpoint, keynote) sadece kullanmaktan bahsetmiyorum, en ince kısayoluna ve özelliklerine kadar bilmelisin. Sunum hazırlama işlemi aynı zamanda bir ikna işidir de. Presentationzen.com vb. siteleri takip ederek, slideshare.net’de başarılı sunumları inceleyerek sunum teknikleri konusunda bir avantaj geliştirmelisin. Bu konuyla ilgili olarak Mediacat yayınlarından çıkan Nöromarketing kitabını okumalısın. Sunuma yaratıcılık katmak için prezi.com, photopeach.com gibi webservislerini denemelisin.

2. Ajansa başlayacak birisinden ilk günden büyük fikirler beklenmez, ama iyi araştırma yapma becerisi beklenir. Ve bu çok nadir bir beceridir. Ajansta bir marka briefi verildiği zaman dedektif gibi olası alternatifleri internetten nasıl araştıracağını bilmelisin. Dünyadaki örnekler, bloglarda konuyla ilgili konuşulanlar, müşteri içgörülerini  hızla tarayabilme ve bunlardan içgörü çıkarma becerisi geliştirmelisin. Bunun için sosyal medya araçlarını iyi kullanmak, bilgiyi doğru şekilde sınıflandırmak, RSS kullanımı ve sektörel yayınlara aşina olmak gerekiyor.

3. Dijital ajansların bir farkı hesap verilebilir iş yapmalarıdır. Bu alanda iş yapmak isteyen birisi, CPA, CPC, ROI, Bounce rate, conversion… gibi terimlere aşina olmalıdır. Bu konuda, en kolay (ve en çok ıspatlanabililir) tavsiye Google adwords ve Google analytics sertifikası almaktır. Sertifikaları almak için hazırlık yapınca zaten bu terimleri detaylı olarak öğreniliyor. Ajans dünyası gitgide istatistik dünyası olma yolunda. Istatistik yeteneklerini geliştirmek kritiktir. Yukarıdaki Google sertifikaları, sorgulamadan, sizin bu yeteneklerinizin olduğunu gösterecektir.

4. Dijital ajansların en temel üretimi, web projesi geliştirmektir. Web projeleri geliştirirken de kulaktan dolma bilgiler ve deneyimler yetersiz kalıyor. Bu alan, okullarda öğretilmiyor, ajansta çalışmak isteyen birisinin kendi çabasıyla öğrenmesini gerektiriyor. Usability, webdesign, game theory, analytics vb. alanlarda en az 10 teknik kitap okunmalır. Bu konu, blog yazıları ile öğrenilemeyecek kadar derindir. Amazon’da fazlasıyla kitap ve kaynak bulunuyor.

5. Bu dünyanın iş yapış biçimini önce kendinizde uygulamalısınız. Cünkü, ajanstaki pozisyonunuz, müşterileri bu dünyada iş yapması için yönlendirici görevde olmak olacak. Wikipedia’ya katılarak. Açık kaynak bir projede yer alarak web’in gücünü ilk elden deneyimleme fırsatınız olur.  Getafreelancer.com gibi siteler aracılıgıyla Hindistan’a iş yaptırabilmek önemli bir yetenektir. Dünyadaki trend networklerinin (purplelist, springspotters, happyspotting, linkedin grupları vb.) parçası olmak vizyon açıcıdır.

6.  Google’da bulunabilir olmak çok önemli. İkinci aşamada görüştüğümüz herkesi (en azından ben) Google’da isim araması yapıyorum. Burası, bir yandan gerçekle yüzleşme anı gibi. Google’da bulunabilir olmalısınız, isminizi arayınca sizin hakkınızda, tutkunuz hakkında ve dijital ajanslar konusunda fikirleriniz çıkmalı. Domain satın almak 10 dolar civarında. Artık dijital dünyada iş yapmak istiyorsanız kendi domaininiz altındaki mail adresini kullanmalısınız.

7.  Tek başına başarılı olmak mümkün değil. Kimleri tanıdığınız ve insanların sizin hakkında söyledikleri çok önemli. Ajansta görev aldığınızı hayal edin, herhangi bir proje için 10 farklı tasarımcı, 10 farklı programcı, 10 farklı analitik uzmanı tanıyorsanız, ajans içinde büyük bir avantajınız olur, ajansa para ve hız kazandırırsınız. Ajans ekosistemini doğru tanımlayın ve her aşamadaki kişilerle bolca tanışın.

Son olarak kendinizi bir iş olarak görün. Kendinize değer verin, kendinize değer katacak her türlü deneyimin peşinden gidin.

14 Comments

 • Murat Solak

  Özgür süper bi yazı olmuş. Tebrikler.

  Ocak 2, 2011 - 8:13 pm
 • Işıl Yılmaz

  Güzel bir toparlama olmuş. Üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar için “to do list” kıvamında. Teşekkürler.

  Ocak 2, 2011 - 9:22 pm
 • Tweets that mention Promoqube Sosyal Medya Blog » Ajansda Çalışmak İsteyen Yeni Mezunlar İçin 7 İpucu -- Topsy.com

  […] This post was mentioned on Twitter by Özgür Alaz, muhammed, korhan kurt and others. korhan kurt said: Yeni mezunlara tavsiyeler. @promoqube Ajansda çalışmak isteyen yeni mezunlar için 7 ipucu hazırladık http://fb.me/ER7XJAcv […]

  Ocak 2, 2011 - 9:49 pm
 • zeynep

  ajansta takimin parcasi olmak icin bilgi ve yetilerin yaninda gulumsemek ve pozitif olmak da pek onemli kanimca!

  Ocak 2, 2011 - 11:19 pm
 • Mazlum Dinler

  Gerçekten okunulması gereken çok güzel bir liste..Herkesin okuması lazım bence sadece ajansa girmek isteyen değil. Dijital anlamda uğraşan herkes…

  Ocak 3, 2011 - 12:00 am
 • ALeyram

  Emeğinize Sağlık Çok GüzeL Bilgiler…

  Ocak 3, 2011 - 9:39 am
 • Dilara

  ellerinize sağlık. Gerçekten yararlı bilgiler bizler için.

  Ocak 3, 2011 - 1:03 pm
 • sinem coşkun

  Özgür Bey,yazınızın başında değindiğiniz kargaşanın tamda ortasında bulunan bir yeni mezun olarak yazınız rehber oldu.Emeğinize saglık

  Ocak 3, 2011 - 1:50 pm
 • ALeyram

  Sitenizi İlgi Ve beğeniyle Takip Ediyorum. Emeğinize Sağlık.

  Ocak 3, 2011 - 1:59 pm
 • Didem Çetin

  Bugüne kadar duyduğum en yol gösterici ve kafa açıcı tavsiyeler diyebilirim. Çok teşekürler.

  Ocak 10, 2011 - 8:59 pm
 • brillant

  bu kadar niteliğe en azından son 2 sine sahip olan biri sizin için neden çalışmak stesin ki kendi ajansını başlatabilir ya da ilgili bşka alanlara geçiş yapabilir. resmen inek gibi sağacak etindn sütünden hatta ruhndan faydalnacak birini arıyorsnuz

  Ocak 28, 2011 - 8:01 pm
 • Mehmet Subaşı

  Özgür güzel bir yazı olmuş, ve sektördeki en önemli sorunlardan birine parmak basmışsın, tebrikler.
  Bu yazını bulup okuyan, hatta bu konularda kendini ajans öncesi biraz olsun geliştirebilen yıldızlar, bu yazıyı alıp bu konularda neler yaptığını anlattıklarında VodacoAgency’de bizim de öncelikli listemize otomatik olarak girebilirler.

  Şubat 10, 2011 - 8:15 am
 • burgerman

  Burada yazanlardan sadece bir başlık altındakilere yetkin birisi varsa ahahahahahahahahhhahha

  Şubat 28, 2011 - 2:52 pm
 • Yasin Vatan

  Hala daha geçerliliği olan bir yazı elinize sağlık.

  Eylül 13, 2015 - 11:30 pm

Leave A Comment

Your email address will not be published.