Menu

Facebook’da İçerik İstatistiklerinin Önemi

Facebook, geçtiğimiz günlerde sayfalarda her bir içerik için istatistik bilgisi sunmaya başladı. Aslına bakarsanız bu bilgiler 10.000’den fazla takipçisi/beğeneni bulunan sayfalar için zaten veriliyordu, şimdi ise her sayfaya verilmeye başlandı.

Facebook, içerik istatistiklerinde iki önemli bilgi veriyor. Bunlardan biri “Gösterim” diğeri “Geribildirim”.

Burada “Gösterim” sayfaya eklenen içeriklerin Facebook’da toplam kaç defa görüntülendiğini belirtiyor. Tekil kullanıcı sayısı ile karıştırılmaması gerekiyor çünkü içerik hem asıl sayfada hem de kullanıcının sayfasında görüntüleniyor yani bir kullanıcı aynı içeriği birden fazla da görüntülemiş olabilir.

“Geribildirim” ise bu içeriğe yapılan yorum ve beğeni sayısı ile ölçülen bir değerdir bu değer video izlenme sayısını ve içeriğe tıklama sayısını kapsamamaktadır.

Yukarıdaki görselde içeriğin gösterim sayısı ve geribildirim oranını görebiliyoruz. İçeriğin gösterim sayısı ile hayran sayısı arasında bir orantı kurmak pek mümkün değil. Facebook’un istatistik servisi daha fazla gelişirse -ki mutlaka gelişecektir- “tekil gösterim sayısı”, “sadece hayranların tekil gösterim sayısı” gibi ayrıntılı bilgilere erişme şansımız olacak, bu sayede içerik stratejimizi daha fazla geliştirme şansına sahip olacağız.

Verilen bu sosyal istatistiklere göre içeriklerimizi “beğenilen” ve “beğenilmeyen” şekilde ayırabilir, bunları karşılaştırabilir ve müşterilerimizi daha iyi anlayabiliriz. Onları iyi anlamamız, içerik stratejimizi daha iyi belirlememize neden olur, daha fazla ilgi çeker, tüm bunlar da sayfalarımızın doğal bir büyüme sürecine girmesine neden olur.

Bu istatistikleri analiz etmek sadece içerik stratejimizi değil, vereceğimiz reklamları ve oluşturacağımız etkinlikleri de önemli oranda etkileyecektir. Hangi içerik türünün daha fazla ilgi çektiğini analiz edersek reklam stratejisini ona göre belirleriz böylece düşük maliyetler ile başarılı reklam kampanyaları yönetebiliriz.

Aslına bakarsanız şu anki verilerle sayı olarak çok şey söylemek pek mümkün değil. Yani 100.000 gösterime %25 geribildirim almış olmamız bize bu içeriğin kaç kişi tarafından görüntülendiğini söyleyemez. 50.000 kişi bu içeriği 2 defa görüntülemiş diyebileceğimiz gibi 20.000 kişi bu içeriği 5 defa görüntülemiş de olabilir. Yani bu rakamlar bize sadece fikir verir, bu fikirler doğrultusunda hareket ederiz.

Genel olarak bu istatistikler bizim takipçilerimizi, yani markaların müşterilerini daha iyi anlamasına neden oluyor. Bu nedenle Facebook’un istatistik alanında yapacağı gelişmeleri yakından takip etmemiz gerekiyor.  Gerçek istatistikleri vermeye başladığı zaman asıl verilere sahip olacak, işimizin arkasında geçekten kaç tane “insan” olduğunu anlayacağız.

Burak Budak

 

YOU MIGHT ALSO LIKE

3 Comments

 • ALeyram

  Emeğinize sağlık Çok GüzeL…

  Aralık 10, 2010 - 12:13 pm
 • Korhan Kurt

  tebrikler…

  Aralık 17, 2010 - 8:08 pm
 • ridvan

  peki bir videoda 100 gösterim diyo o video 100 kere oynatılmış anlamına mı geliyor?

  Nisan 11, 2011 - 4:23 pm

Leave A Comment

Your email address will not be published.