Menu

Eticaret’deki 5 fırsat alanı

Metapazar (Metamarket): Metapazar, insanların zihinlerinde ortak bir amaca hizmet eden, farklı sektörlerdeki, birbirini tamamlayan ürün ve servislerin toplamıdır. Örneğin, insanların zihinlerindeki zayıflama metapazarının içinde, spor ürünleri, diyet ürünleri, sağlık ve test cihazları, fitness dergileri, spor kulübü abonelikleri… gibi birçok ürün ve hizmet bulunmaktadır. Fiyat marjlarının azaldığı ve insanların dikkatlerini kazanmanın maliyetinin bu kadar arttığı bir dünyada metapazar kavramı önem kazanıyor. Bu iklimde, aynı amaca hizmet eden, birbirini tamamlayan ürün ve hizmet paketlerinden oluşan ve bunları yüksek indirim oranları ile sunan eticaret modellerinin doğacağını öngörüyorum.

Konuşulma Değeri (Wom Score): Ülkemizde, günde ortalama 5 milyon durum (status) güncellemesi yapılıyor. Twitter üzerine yapılan bir araştırma, paylaşımlarımızın beşte birinin ürün satın alma kararı ile ilgili olduğunu ortaya koyuyor. Bu çıkarsama ile  hergün satın alma kararımızı etkileyebilecek 1 milyon, ayda 30 milyon, yılda ise 365 milyon farklı içerik paylaştığımız ortaya çıkıyor. Öte yandan, yavaş yavaş da bu içerikleri sınıflandıracak ve anlamlandıracak teknolojileri geliştiriyoruz. Bu ortamda, insanların bir ürün hakkında söyledikleri ve söyleme tonu, ürün için yeni fiyat etiketi olacaktır. Güvenilir şekilde, konuşulma değerini hesaplayan ve bununla insanların kararlarını kolaylaştıran işler önemli ivme kazanacaktır. Konuşulma değeri hesaplayan Testfreaks.com gibi örnekler, yeni bir eticaret pazarı oluşturacaktır.

Filtrelemek: Çevremize bakınca karar vermek bir anda dünyanın en zor şeyi olabiliyor. Örneğin, bilinçli şekilde LCD televizyonu almak istediğinizi düşünün. Yüzlerce farklı teknik kavramı bilmek ve o kavramlara göre binlerce ürün alternatiflerini karşılaştırmanız ve neyin sizin için önemli olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Bu karmaşık dünyada, farklı ihtiyaçlar (kategoriler) için sınırlı sayıda seçenek sunan modellere ihtiyaç doğuyor. Bu iş modelinde, filtrelemeyi nasıl yapacağınız önem taşıyor. Yaptığınız filtrelemeyle, insanların güvenini nasıl kazanacağınız da en önemli soru. Bu alanda, arayüzü ve filtreleme modeli ile justbuythisone, görür görmez sevdiğim bir model oldu. Veya orjinal ürünleri filtreyen svpply gibi siteler hızla büyüyor.

Fiyatsız Fiyatlama: iphone almak istediğinizi düşünün. Ürünün, 1.000 TL fiyatı var. 1.000 TL’yi reklam değeri cinsinden düşünürsek, herbiri 1000 izlenme sayısına ulaşan 1000 fotoğrafa denk düşüyor. Yani, iphone ile hergün 3 fotoğraf çekseniz ve bu fotoğraflar 1.000 izlenme sayısına ulaşsa, paylaştığınız fotoğrafların reklam geliri sayesinde, yıl bitmeden, iphone, kendi kendini ödemiş oluyor. Benzer mantıkla, fiyatlama yöntemini, kullanıcı emeği, arkadaşa tavsiye etme değeri, içerik değeri vb. kriterlere göre yeniden tanımlayan eticaret modelleri için fırsat  bulunuyor.

Görünmeden: Bilgi miktarı her yıl ikiye katlandıkça, zamanın değeri de bizim için  ikiye katlanıyor. Bu durumda, müşteri olarak, bana fırsat sunan kampanyalar ilgimi çekmiyor, çünkü gerisinde, benim emek harcayacağım ve ekstra zaman harcayacağım hissi yaratıyor. En ufak ekstra bir adım bile, benim gibi müşterileri kazanmak için büyük bir engel olabiliyor. Arka planda çalışan bilgisayar programları gibi benimle olan ilişkisini görünmeden sürdüren, görünmeden bana fırsatlar sunan modellere ihtiyaç çok fazla. İncelemek isterseniz, BankofAmerica’nın otomatik tasarruf programı olan KeepTheChange uygulamasını, otomatik olarak seyahat planlayan Tripit‘i ve düzenli olarak yaptığınız alışverişleri otomatize ettiğiniz blacksocks, raz-war sitelerini incelemelisiniz.

5 Comments

 • Tweets that mention Promoqube Sosyal Medya Blog » Eticaret’deki 5 fırsat alanı -- Topsy.com

  […] This post was mentioned on Twitter by Özgür Alaz and fatih pense, Özge Can Özenç. Özge Can Özenç said: RT @ozguralaz: "Eticaret’deki 5 fırsat alanı" konulu bir yazı hazırladım. http://t.co/AGC4XiJ […]

  Aralık 16, 2010 - 10:31 pm
 • Cemil UYANIK

  seminer öncesi güzel bilgiler tanx 🙂 insanların ufkunu açan bir yazı olmuş teşekkürler

  Aralık 16, 2010 - 10:50 pm
 • Ali Erkurt

  Filtreleme bölümünü okurken aklıma geldi:

  Bilinçli şekilde LCD TV almak isteyen “son kullanıcı” olarak tonla teknik terime hakim olamayabiliriz. İşte bu noktada deneyimler ve izlenimler, görüşler (reviews) devreye giriyor. Belki laptop konusunda teknik terimlere LCD TV’ye göre daha hakimizdir ama LCD almak istiyorsak, öncelikle deneyimleri okuruz. Bu yüzden yukarıdaki maddeler kesin çizgilerle birbirinden ayrılmıyor; aksine birbirine daha da yaklaşıyor diye düşünüyorum.

  Aralık 17, 2010 - 11:49 am
 • Ercan Bülbül

  fiyatsiz.com ‘u ve noprice.net i böyle bir modeli düşünerek aldım ama hala olgunlaşma aşamasında…

  Aralık 19, 2010 - 5:17 pm
 • lida

  Güzel bir paylaşım. Yüksek derecede işime yaradı. Sitenizi okumaya devam ediyorum. Bu gibi paylaşımlar görmek isteriz. Teşekkürler.

  Mayıs 15, 2011 - 11:25 pm

Leave A Comment

Your email address will not be published.