Menu

Dijitalleşen Yaşamlara Doğru


Sosyal Ağların aktif kullanılması ile birlikte kullanıcılar profillerini daha çok güncelliyor, anlık durumlarını  tweet’leyerek  takipçilerine ulaşıyorlar.

Türkiye’de 2009 ile birlikte markalar Sosyal Medya hesaplarını açmaya başladı. İnsanlar günlerinin büyük bir bölümünü ağlarda paylaşım yaparak geçirirken markaların ulaşmak istedikleri hedef çercevesinde yerlerini alıyorlar.

Markalar topluluk büyütüyor, izinli veri tabanlarına her geçen gün yeni kişiler kazandırıyorlar, marka mesajlarını duyuruyorlar, dataları yorumluyorlar ve işin sonunda yatırımın geri dönüşünü (Return On Investment) hesaplıyorlar.

Her gün Sosyal Medyanın hacminin daha çok büyüyeceğini daha çok markanın Facebook’da ve diğer ağlarda yer alacağını, kullanıcılara ulaşmak için büyük strateji ve yatırımların yapılacağını duyuyoruz. Evet gerçekten öyle, fakat ileri vadede kullandığımız platformların kullanış biçimlerini değiştirebiliriz.

Nasıl bir değişim söz konusu derseniz biraz istatistik vermek ile başlayabilirim; 23.500.000 Facebook kullanıcı kitlesi toplam popülasyona oranla oldukça büyük ve her geçen gün daha da büyüyor. Bir de daha farklı bir istatistik var ki bu kitlenin yavaş yavaş mobili kullanmaya başladığını gösteriyor.  Son araştırmama göre 10.00.000 Türk Facebook kullanıcısı internete mobil üzerinden bağlanıyor. Böylelikle giderek offline ile online arasındaki bir dünyada dijital bir yaşama gidiyoruz.

Orta vadede bu sayı 30.000.000’a çıktığında şu an kullandığımız bir çok şeyin çok eskide kalacağını söyleyebilirim.  (Örneğin; web siteleri, Facebook’da teferuatlı oyunlar) Facebook Places’i dünya algılama aşamasında iken Türkiye’ye kısa bir süre sonra gelecek (Promoqube olarak biz kullanıyoruz  o ayrı bir konu) Bundan sonra markalar daha farklı kampanyalar yapmaya, daha farklı stratejiler izlemeye başlayacaklar.  Çok yakın bir zamanda sayfamıza hayran olarak “uygulamaya en çok arkadaşını davet eden kişiye” kahve  hediye ediyoruz kelimesi “mağazamızda check- in olarak birlikte kahve içtiği arkadaşlarını etiketleyen kişilere kahve hediye ediyoruz” olarak değişecektir.

Yine kısa dönemde karşılayacağımız uygulamalardan biri Facebook Deals… Markalar Facebook sayfalarına indirim kuponlarını koyarak katılımcıların kuponu yazıcıdan çıkartarak mağazaya gelmesini isteyerek eskisine oranla daha maddi  dönüşler bekleyecektir. Bir sonraki uygulamalarda ise Augmented Reality, Mobil, RFID gibi teknolojilerin Sosyal Medya’yı çok farklı yerlere getireceğini düşünüyorum.

Hep tartışılan “bilgisayar başında oturarak Twitter ve Facebook kullanımı sosyalleşmek değildir tartışması bile ortadan kalkacak” çünkü elinde mobili olan herkes ister alışveriş merkezinde, ister gezi parkında dolaşırken sosyal ağlarından uzak kalmayacak.

Aşağıda RFID ve Augmented Reality ile dijitalleşen yaşamlara iki örnek bulabilirsiniz.

İsrail’deki bir parka gelen ziyaretçilere Coca-Cola Facebook sayfasını like ettiren RFID teknolojisini gösteriyor.

Alışveriş için evden dışarı çıkmak istemeyen bir kızın Augmented Reality uygulaması ile kıyafetleri deneyerek Facebook’daki arkadaşlarınla paylaşmasını gösteriyor.

İsmail Dağlı

YOU MIGHT ALSO LIKE

4 Comments

 • ALeyram

  Elinize Sağlık Güzel Bilgiler,,,

  Aralık 5, 2010 - 10:11 pm
 • Aynur Sezen

  Bilgilendirci yazı için teşekkürler. Sektöre ışık tutan yazılarınızın devamı dileğiyle.

  Aralık 5, 2010 - 10:30 pm
 • Ahmet Kırtok

  İsmail, öncelikle eline sağlık yazı için.

  Belirttiğin gibi, Türkiye’de sosyal medya üzerine uygulamaları ve kampanyaları artık daha sık göreceğiz günlük hayatta, bu kaçınılmaz.

  Ancak ben özellikle Facebook’un geldiği noktanın avantajlarını kullanmak amaçlı focusunu kaybeden bazı adımlar atacağını düşünüyorum. Google zamanında bunu birçok kez yaptı ne yazık ki.

  Facebook Places hakkında yorum yapmak için henüz erken olsa da, ABD’de bence beklenen ilgiye kesinlikle ulaşılmadı.

  Çok hızlı değişen sosyal medya dünyasında, senin de belirttiğin gibi, kullanıcı sayısı arttıkça, eminim birçok yeniliklerle karşılaşacağız ilerde.

  Aralık 11, 2010 - 11:15 pm
 • ismail Dağlı

  Ahmet Bey Merhaba;

  Yorumunuz için teşekkür ederim. Facebook’un projeleri adım adım gerçekleştirmesi sağlam adımlar atıyor hissiyatı uyandırıyor. Dediğiniz gibi çok hızlı gelişen Sosyal Medya dünyasında bir çok yenilik ile karşılaşacağız.

  Teşekkürler.

  Aralık 11, 2010 - 11:29 pm

Leave A Comment

Your email address will not be published.