Menu

Yeni Başlayanlara Nasihatler: Sosyal Medya Monitörlemesinde İnsan Faktörü

Sense (Promoqube Sosyal Medya Monitör ve Raporlama Programı) hakkında kullanmak isteyen markalarımıza sistemi anlatırken diyoruz ki;

“Sistem internette ulaşım izni olan her noktaya ulaşıp markanızla ilgili belirlediğimiz keyword’leri arıyor, çekip önümüze getiriyor. Buraya kadar program işi hallediyor. Bundan sonra ise tamamen buna dedike ekibimiz, yani gerçek insanlar devreye giriyor ve Türkçe’nin ters ve elastiki yapısı da göz önüne alınarak tüm içerikler okunup tek tek etiketleniyor. Malumunuz “B*k gibi eğlendik”, “Manyak hızlı” gibi enteresan beğeni ifadeleri kurulabiliyor. Bu etiketlemeler sonrasında raporlama ekibimize geçiyor, etiketlenen veriler raporlama ekibinin son kontrolünden geçip onaylanırsa program tarafından grafik ve döküm haline getiriliyor.”

“Aa, siz daha o kadar teknolojik olamadınız mı?” , “Bakın şu sistem her şeyi dijital olarak otomatik etiketliyor, raporluyor.” gibi serzenişler geliyor arada kulağımıza. Hani derler ya, insan kaptırırsa, “Yahu hakikaten haklılar mı acaba?” diye düşünür.

Ancak AdAge’de geçtiğimiz günlerde çıkan bir makale bize doğru yolda ilerlediğimizi bir kere daha göstermiş oldu.

Sözün özü, insanların var ettiği bir medyumda; insanı dışarı çıkartarak ilerlemeye çalışırsanız, sonu hayırlı olmaz diyelim.

Olcayto Cengiz

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.