Menu

Kişilerin Kurum Adına Konuşması – Rol çelişkisi

Sosyal medyanın kaale alınır olduğu, kurumların ve markaların sosyal medyada varlık göstermeye başladığı andan beri sürekli gündemi meşgul eden bir konu var: “Şirket çalışanlarının sosyal medyada kurum adına ifadelerde bulunması”.

Burada çizginin belirgin olmadığından, Internet’in özgürlük demek olduğundan bahsediliyor. Bizce bu konu oldukça net bir çizgi ile belirlenmiş durumdadır. Yaptığımız iletişim sosyal medya üzerinde olsa da, halen pazarlamanın ilkeleri geçerlidir. Kurum/marka adına konuşma hakkı; yetki düzeyi, bilgi birikimi ve maaş skalası belirli bir noktanın üzerindeki kişilerin ve yalnızca o kişilerin elindedir.

Konu pazarlama bakış açısından incelendiğinde verilecek en basit örnek şudur; marka adına basın toplantısı düzenlemek, TV programına çıkmak, dergiye ilan vermek gibi eylemleri herhangi bir çalışanın yapamayacağı gibi, yine bir mecra olan sosyal medyada da kurum adına konuşma yetkisi bu hiyerarşik kişilerin dışındaki insanlarda bulunmaz / bulunamaz.

Benim, üniversitedeki kulüpçülük yıllarımdan öğrenmiş olduğum bir detay; bırakın yukarda bahsettiğim ulusal mecralarda iletişime geçmeyi, bir üniversite sınıfında, bir derste konuk konuşmacı olmak için bile kişi hem belli bir hiyerarşik seviyenin üstünde olmalı, hem alanındaki bilgi birikimi seviyesi yüksek olmalı, hem de kurumun en üst düzeylerinden onay almalıdır. Bir Genel Müdür bile ulusal mecralarda bir konuşma yapmadan önce icra kurulundan onay alıyorken, herhangi bir seviyede çalışanın kurum adına konuşma hakkı olduğu düşünülemez.

Bu ayrımın sosyal medyada yeterince belirgin olmadığının düşünülmesi sebebi ile Promoqube olarak müşterilerimizin ve çalışanlarının sosyal medyada marka isminin kullanımı ile ilgili de danışmanlık vermekteyiz.

Ayrıca, büyük firma ve kurumların tüm çalışanlarını kontrol etmesinin söz konusu olamayacağını bildiğimiz için sosyal medya monitörleme yazılımımız ile marka hakkında sosyal medyada konuşulan her şeyi müşterilerimize raporlamaktayız.

Tutku Özmen Kurt

1 Comment

 • Uğur Özmen

  Çok güzel tesbitler.

  Bu nedenle Rol çelişkisi açısından Sosyal Mecralar ( http://ugurozmen.com/blog/pazarlama/rol-celiskisi-acisindan-sosyal-mecralar ) yazısını yayınladım.

  Daha sonra da, sosyal mecralar yeni kurallar getirse de geleneksel pazarlama ilkeleri değişmez diye vurgulamak için http://ugurozmen.com/blog/pazarlama/kurallar-degisir-ilkeler-degismez diye yazmıştım.

  Yukarıdaki yazı demek istediklerimi doğrudan anlatmış.

  “marka adına basın toplantısı düzenlemek, TV programına çıkmak, dergiye ilan vermek gibi eylemleri herhangi bir çalışanın yapamayacağı gibi, yine bir mecra olan sosyal medyada da kurum adına konuşma yetkisi bu hiyerarşik kişilerin dışındaki insanlarda bulunmaz / bulunamaz.”

  Çok doğru tesbit. Yazılarımın altına linkini ekleyeceğim.

  Ekim 7, 2010 - 1:28 pm

Leave A Comment

Your email address will not be published.