Menu

Ödül Başvuru Sitelerinde Gezinti

Bu sıralar reklam ve iletişim sektörünün ödül sezonu. Biz de ajans olarak birçok yerel ve uluslararası ödül organizasyonlarını inceledik ve kimisine başvurular yaptık. Yerel organizasyonlara başvurular yaparken kullanıcı olarak yaşadıklarım sebebi ile meraklanıp bir takım farklı sektörlerin de uluslararası ödül organizasyonlarını inceleme fırsatı buldum. Bu incelemeleri ve kullanıcı olarak başvurular sırasındaki deneyimlerimi detayladırdığımda dijital mecra konusunda Türkiye’de yapılan ödül organizasyonlarına ait başvuru web sitelerinin kullanıcı deneyimi açısından oldukça geri kalmış olduğunu gördüm. Asıl hedef kitlesi olan ajans bakış açısına göre hazırlanmış olması gerektiğini düşündüğüm bu sitelere baktığımda gerek sayfa gezinti akışı, gerekse talep bilgilerinin bir kısmının jüri ya da reklamveren bakış açısı ile hazırlanmış olduğu dikkatimi çekti.

Bu duruma örnek olarak verebileceğim ilk konu, ödül organizasyonlarından birinin “sonuç ve geri dönüş” alanında sormuş olduğu, reklamverenin toplam interaktif bütçenin ne kadarını kampanya uygulaması için ayırdığı sorusudur. Toplam bütçe, reklamverenin paylaşmak istemeyebileceği bir bilgi olabilir. Ajans, bu kampanyanın ne kadarını kapsadığına dair net bir bilgiye ulaşamayabilir. Dijital/sosyal medya ajansları bilindiği gibi entegre pazarlama iletişiminin yalnızca bir koluna hizmet vermektedir. Halbuki aynı kampanya döneminde ürün ile ilgili “event marketing” kategorisinde veya PR kategorisinde de çalışmalar yapılıyor olabilir ve dijital ajans, entegre pazarlama iletişiminin diğer bölümlerine ayrılmış bütçeleri bilmeyebilir. Reklamveren de haklı olarak bu bilgiyi paylaşmak istemeyebilir.

Bir başka örnek ise, kampanyanın/projenin dönemsel olma olasılığı dikkate alınmadan kampanyaya/projeye ulaşılacak bir link talep edilmesi ve eğer bu linke ulaşılamazsa bu bölümden puan alınamayacak olunması. Burada örnek vermek gerekirse, yılbaşı için Facebook üzerinde hazırlanmış bir kampanya olduğunu düşünelim. Aralık ve Ocak ayı boyunca yayında olup sonrasında tamamen kaldırılmış bir oyun uygulaması hazırlanmış olabilir. Temmuz ayında başvuru yapıldığında ise bu oyuna  veya uygulamaya erişim artık yoktur.

Yine gördüğüm eksikliklerden biri de, bazı sitelerde ajans olarak kayıt olma özelliğinin olmaması. Ajans adına herhangi bir şifreli kayıt yapılamıyor, gönderilmiş projeler görülemiyor, kontrol edilemiyor. Bu, birçok farklı sorun doğuruyor: şimdiye kadar hangi projeleri yolladım, kaç para ödemem gerekiyor gibi soru işareterinin artmasının yanı sıra; düzenlemek, silmek veya tekrar okumak söz konusu olamıyor.

Ben olsam böyle bir organizasyonun başvuru sitesini nasıl yapardım diye düşündüğümde şu linkte görebileceğiniz akışı çıkardım. Açıklamak gerekirse,

İlk olarak anasayfada olması gereken ve gerekmeyen linklere karar verirken kullanıcı olarak  en hızlı şekilde neye ulaşmayı arzu ederim diye düşündüm ve şöyle bir liste çıkardım;

1. Sağ üst köşede mutlaka kullanıcının ve jürinin giriş yapabileceği (log-in) olabileceği birer alan olmalıdır.

2. “Takvim” ya da “Önemli Tarihler”  başlığı altında, başvuru başlangıç ve bitiş tarihleri ile katılabilecek kampanyanın gerçekleşmiş olması gereken aralıkları görebileceğiniz bir tarihler alt sayfası gereklidir. Ana sayfadan ulaşılabilecek bu tarihler alt sayfasında;

 • Başvuru başlangıç tarihi
 • Başvuru bitiş tarihi
 • Ödeme bitiş tarihi
 • Ödüle katılmak için,  işin yapılmış olması gereken aralık
 • Ön jüri toplanma tarihi
 • Kısa liste açıklanması
 • Jüri toplanma tarihi
 • Ödül gecesi

gibi önemli tarihler yer almalı. Bunların yanı sıra eğer varsa ise ödül kitabının basım tarihi, ödül gecesi LCV sontarihi gibi detaylar da eklenebilir.

3. Ücretler ile ilgili bilgiye erişim. Katılım yapılacak proje sayısının ücrete göre karar verilmesi söz konusu olabilir. Bu bağlantıdan kişi eğer kayıtlı  değil ise genel bilgiler olarak;

 • Ajans katılım ücreti
 • Özel kategorilerin katılım  ücretleri (eğer varsa)
 • İlk katılım, ek  katılım ücretleri (ilki X TL, ikinci katılım Y TL gibi bir durum  var ise)
 • Havale/EFT yapılacak olan  kuruma ait bilgiler, banka adı, şubesi ve IBAN numarası görülmelidir.
 • Ayrıca kayıt olunduğunda  online ödeme yapılabileceği belirtilmelidir.

Eğer kişi kayıtlıysa ve giriş yaptı ise, tamamen farklı bir alt sayfa olan

 • Ödeme yapılan ve yapılmayan  projeleri,
 • Havale/EFT için gerekli  bilgileri görebilmeli;
 • Online ödeme seçeneği  mevcutsa(ki olmalı), 3D sistemi ile online ödeme yapabilmeli.

4. Kategoriler ve açıklamaları da ana sayfadan tek tık ile ulaşılabilir olmalı.

5. Katılım koşulları ve değerendirme kriterleri de her ne kadar çok okunan bölümler olmasa da ana sayfadan tek tıkla ulaşılabilir olmalarında fayda var. Her iki alanda, kategorilere göre ayrı şartlar geçerli ise bunların belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca değerlendirme kriterleri kullanıcılar pek okumasa da jüri için önemlidir.

6. Uluslararası organizasyonlarda jürinin kim olduğunu görmek iki veya üç tık gerektirmektedir. Ancak yerel organizasyonlarda jürinin kimlerden oluştuğu genellikle anasayfadan tek tıkla ulaşılabilecek şekildedir. Şu anda oluşturduğumuz ideal sitenin yerel bir organizsyon için hazırlandığını varsayarsak biz de jüriyi onurlandırmak adına ana sayfada tek tıkla erişilen yere koyabiliriz. Kullanıcı için önemli olan bir nokta da bu jürilerin ve jüri başkanının “neye göre, kime göre” seçildiğidir. Bu bilgi, jüri sayfasında detaylı olarak verilmelidir.

7. “Sıkça Sorulan Sorular” bölümü eklemek de organizasyonu yapan kişilerin yüklerinin hafiflemesini sağlar.

Kullanıcının giriş yapmadan ulaşabileceği üstteki bağlantıların yanı sıra, giriş  yapmak için ve giriş yaptıktan sonra karşılacağı bağlantılar da olacaktır.

1. Kullanıcının giriş yapmak için ulaştığı ilk sayfada

 • Ajans adı,
 • Ajans adına giriş yapan  kişinin isim soyad, e-posta ve görev bilgileri
 • Ajansın telefon ve fax  numaraları ile
 • Ajansın vergi dairesi bilgileri   sorulmalıdır.
 • Bu sayede ajansa ait her  başvuruya bu bilgiler otomatik olarak eklenebilir.
 • Yine bu sayfada tekrar giriş  yapabilmesi için kullanmak istediği şifre sorulmalı ve tekrar ettirilmelidir.

2. Kişinin katılım için yeni proje ekleyeceği alanların ise 3 bölümde bulunması gerekir. Bunlar aynı sayfada alt alta olabileceği gibi adım sistemi ile de hazırlanabilinir.

a. İlk adıma ait olan bağlantıda,

 • Ajans adı
 • Reklamveren adı
 • Marka/ürün adı
 • Kampanya/proje adı
 • Kampanya zamanlaması
 • Kullanılan mecra sorulmalıdır.

b. İkinci adımı ise ajans ve reklamveren tarafına ait künyelerine ayırabiliriz. Ödül gecesi sahneye çağırılacak kişilerin işaretlenerek, her iki tarafta da emek veren kişilerin görevleri ile birlikte yazılabilir  ve ödül gecesi ekrana yansıtabilir şekilde hazırlıklı olunması  gerekir.

c. Üçüncü ve son adım ise ödüle layık olup olmadığına dair jüri tarafından asıl değerlendirilecek olan bölüm olarak projeye ait

 • brief,
 • strateji,
 • uygulama,
 • sonuç ve
 • yaratıcı çalışmalar  gibi konularda giriş yapılacak alanlar.

3. Kullanıcı bir ya da daha fazla proje yaptıkça tüm projelerini aynı sayfada görebilmelidir. Bu sayfada hangi projenin ne kadarını tamamladığını, hangi projenin ücretini ödediğini görebilmeli, doğrudan ücret sayfasına ulaşabilmelidir.

4. Burada göreceği ücret sayfasında giriş yapmadan önce gördüğü ücret sayfasından farklı olacak şekilde yukarda da açıkladığım gibi

 • Ödeme yapılan ve yapılmayan  projeleri görebilmeli
 • Havale/EFT için gerekli  bilgileri görebilmeli
 • Online ödeme seçeneği  mevcutsa, 3D sistemi ile online ödeme yapabilmeli.

Sayfa navigasyonuna jüri açısından baktığımızda ise, ana sayfadan direk ulaşılan değerlendirme kriterlerinden ayrı olarak jüri giriş bölümünün olması gerektiğini görürüz. Jürinin projelerin tamamını bir liste olarak görebileceği bir sayfa gereklidir.

Bu sayfada kendisinin hangi projeleri okuyup notlandırdığı ve  hangisine kaç puan verdiğini görebilmesi şarttır.

Jüri bu sayfada herhangi bir projeye tıklandığında ise projeye ait detay sayfasına gidebilmelidir. Bu sayfada

a. Projenin gerçekleştiği dönemi görmelidir. Jüri projenin değerini ve  rakiplerinden ayrıştığı noktayı dönemsel olarak da düşünebilmesi için bu bilgiyi görmelidir. Bu sayede kampanyanın yılbaşı, bayram gibi herhangi bir döneme rastlayıp rastlamadığını da anlayabilir.

b. Projenin brief, stratejii, uygulama, sonuç ve yaratıcı çalışmalar gibi bölümlerinin yanı sıra; her bir bölümü kaç puan üzerinden değerlendireceğini görebilmelidir.

c. Kullanıcı olarak ben, aynı zamanda jürinin “Kullanıcıya bu bölümü doldururken şunlara dikkat etmesini söyledik,” şeklinde bir açıklamasını ve varsa karakter sınırını  görmesini arzu ederim. Bu jüri için de kolaylık sağlayacaktır. Mesela sonuç bölümünde “XXXTL harcadık, şu kadar satış yaptık,” şeklinde bir bölüm görmeyi bekleyen bir jürinin, sorulmadı ise bunu göremeyeceğini bilmesi gerekmektedir.

Bunlar; benim uluslarası organizasyonlar arasında inceleme fırsatı bulduklarım ile kullanıcı olarak başvurular sırasındaki deneyimlerimi detaylandırdığımda, kendimi onların yerine koyup “Böyle bir organizasyonun başvuru sitesini nasıl yapardım?” diye düşündüğümde yaptığım çıkarımlar.

Bu tip ödül organizasyonlarını  gerçekleştiren veya jüri olma şansı yakalamış kişilerin fikirleri ve yorumlarının yanı sıra başvurularda bulunup benzeri tecrübeler yaşayanların önerilerini de öğrenmeyi arzu ediyoruz. Siz de fikirlerinizi ve yorumlarınızı; böyle bir organizasyonda yer aldıysanız hangi aşamasında yer aldığınızı belirterek paylaşırsanız seviniriz.

Tutku Özmen Kurt

4 Comments

 • korhan kurt

  Güzel bir yazı olmuş, tebrikler…

  Ekim 5, 2010 - 7:03 pm
 • Uğur Özmen

  Türkiye’de ister interaktif, ister geleneksel olsun reklam ödülleri veren kurumlar önce şunu anlamalı. Ödül verdiğin zaman prestijin daha fazla sorgulanır.

  Prestij dediğim zaman “tarafsızlık, tutarlılık, sağlam ve önceden belli kriterler” gibi kavramlardan söz ediyorum.

  Çeşitli derneklerin “sadece jüri üyelerine mahsus” ödüllendirme programları, hem ödülün hem de derneğin prestij kaybetmesine neden olur.

  Şunu unutmamalıyız. “Hiçbir ödül, jürisinden daha saygın olamaz.”

  Bu anlamda, operasyonel işlerlik açısından çok güzel bir yazı olmuş. Umarım biraz ders alırlar.

  Ekim 7, 2010 - 1:23 pm
 • Melih Bayram Dede

  Türkiye’de artık ödül mekanizmasının güvenilirliği sorgulanır hale gelmiştir. İsim vermeye gerek yok. Sadece yapılması gereken, ödüllere saygınlık kazandıracak adımların atılması. Bu her zaman olduğundan daha fazla ihtiyaç var.

  Ekim 8, 2010 - 6:30 pm
 • barmekan

  Sıkılmadan okunası bir yazı olmuş.Teşekkürler..

  Ekim 19, 2010 - 4:36 pm

Leave A Comment

Your email address will not be published.